بلاگ

آون آزمایشگاهی چیست؟

آون آزمایشگاهی

آون آزمایشگاهی یکی از دستگاه های دارای استاندارد موجود در آزمایشگاه ها که معمولا در تمام تحقیقات آزمایشگاهی و کلینیک ها به شکل مرسوم وجود دارند. برای آزمایشات نیاز به تست دما و یا استریل کردن ظروف شیشه ایی و فلزی از خشک کننده فور یا همان سیستم آزمایشگاهی آون بهره گیری میشود.

در آزمایشگاه ها برای خشک کردن و استریل کردن ظروف آزمایشگاهی که بسیار امر مهمی میباشد و باید بسیار با دقت و به درستی عمل کند، زیرا عدم دقت و با سرعت و یا آرام خشک کردن ممکن است موجب تخریب در سیستم کاری آزمایشگاه بشود. در به کار گیری آون ها با نام های ( گرم خانه ) و یا آون هوای داغ به کار میرود.

آون های خشک کننده یا فور و انواع آنها

در استفاده و بهره گرفتن از آون آزمایشگاهی میتوان از قابلیت ۳۰۰ درجه سانتیگرادی در محیط بهره برد. استفاده از آون با درجه های بالاتر برای شرایط دیگری مانند تحلیل مواد و فیزیک و موارد تخصصی مورد استفاده قرار میگیرند.

آون آزمایشگاهی

آون سنگین Heavy Duty Ovens

این نوع از آون ها با قابلیت تنظیماتی پیشرفته تر در شرایط صنعتی آزمایشگاهی با ابزار های بسیار پیشرفته به عنوان فور خشک کننده استفاده میشوند.

آون استاندارد دیجیتال Standard Digital Ovens

از این نوع آوند ها در زمینه حرارت دادن و خشک نمودن با دقت و کنترل به همراه امنیت در شرایط کاربردی عمومی استفاده میشود.

آون هم رفت جاذبه Gravity Convection

در چنین شرایطی استفاده از آون آزمایشگاهی به صورتی است که جریان دما در محفظه یکسان و هوای گرم به سوی بالا میرود، و هوا با جریان همرفت طبیعی تهویه خواهد شد.

آون همرفت مکانیکی Mechanical Convection

در این شیوه انتقال دما و گرما توسط بهره گیری از یک پنکه انجام میشود.

آون ایجاد همرفت Forced Convection Ovens

در این روش آون با سیستم قابل تنظیم به عنوان فور خشک کننده و توسط یک پنکه ی ایجاد کننده تهویه هوا در درون محفظه ایجاد میشود.

کاربرد آون آزمایشگاهی خشک کردن

به طور قطع در هر آزمایشگاه نیاز به داشتن یک سیستم خشک کننده وجود دارد و برای خشک کردن و از بین بردن رطوبت مورد نیاز میباشد، در استفاده از آون ها نقطه جوش پایین آورده شده و نمونه ها در دمایی پایین خشک خواهند شد. همچنین برای خشک کردن لوازمی از جنس فلز و یا شیشه به کار میروند.

استریل شدن

یکی از خواصیت های آون در زمینه استریل شدن لوازم آزمایشگاهی از جنس شیشه میباشد، استریل لوازم آزمایشگاهی به دمایی ۱۶۰ درجه ایی و زمانی بین ۴۵ الی ۶۰ دقیقه ایی نیاز میباشد.

اجزای تشکیل دهنده فور یا آون آزمایشگاهی

آون آزمایشگاهی

محفظه داخلی

محل جایگزاری و قرار گیری لوازم برای استریل و خشک شدن است، این محفظه محل قرار گیری ترموکوبل و سنسور دمایی میباشد، جنس الیاژ این محفظه از استیل بسار مقاوم و ضد زنگ میباشد که قابلیت تحمل دما های بسیار بالایی را دارد.

المنت های گرم کننده

این المنت ها برای تامین حررارت مورد نیاز و در لایه ی بیرونی فور و در تماس با جداره قرار گرفته است، و با در نظر گرفتن نیاز و قابلیت توان الکتریکی میتوان از یک یا دو المنت در آن استفاده نمود. جنس تشکیل دهنده این المنت ها از فنر و با روکشی از جنس سرامیک نسوز میباشد، واین لایه سرامیکی از جریان برق به داخل و بیرون محفظه جلوگیری مینماید.

عایق حرارتی

جنس این عایق ها از پشم شیشه و برای هدر رفتن حرارت از داخل محفظه به بیرون و یا داغ شدن محفظه از سمت بیرون و همچنین از داغ شدن سیستم های الکترونیکی و مدارهای الکتریکی مورد استفاده قرار میگیرند.

نمایشگر سیستم کنترل و دمای داخل

وابسته به نوع آون میتوان از نشانگرهای متفاوت استفاده نمود، مانند: دماسنج جیوه ایی، دماسنج عقربه ایی ویا برد الکتریکی دارای سنسور حرارتی و یا یک نمایشگر دیجیتالی.

سیستم کنترل دما نیز وابسته به نوع درخواستی میتواند در شکل ترموکوبل جیوه ایی، فنری و یا میکرو پرو سنسور های دقیق، در هر صورت میشود هر دو را با یکدیگر ادغام نموده و یک سیستم تنظیم دما و نمایش را تعبیه نمود.

سیستم حفاظتی

با در نظر گرفتن نوع کاربری از سیستم جهت حفاظت الکتریکی و حرارتی اجزای داخلی تعبیه خواهد شد، در زمان بالا رفتن دما در زمان عمل نکردن ترموکوبل، و سیستم قطع جریان و استفاده از فیوز های الکتریکی برای مواقع اضطراری.

تفاوت انکوباتور با آون آزمایشگاهی

در استفاده از انکوباتور دمایی بالاتر از ۵۰ درجه نیاز نمیباشد و معمولا جهت رشد حیاتی میکروبیولوژیک استفاده میشود، اما در شرایط آزمایشگاهی و استفاده از آون ها و خشک کردن و استریل نمودن ظروف آزمایشگاهی به دمایی بسیار بالا تر نیاز خواهد بود. عمدتا استفاده از آون آزمایشگاهی در جهت از بین بردن و نابودی عفونت و میکروب و استریل شدن میباشد در مقابل در انکوباتور ها نگهداری و حفظ دما هائز اهمیت میباشد.

شرکت کیان شیمی فروش تجهیزات آزمایشگاهی را از بهترین برندهای داخلی و خارجی انجام می دهد. شما می توانید برای خرید آون دیجیتال فن دار و آون دیجیتال مدل هوشمند به فروشگاه سر بزنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.