بلاگ

هود آزمایشگاهی و معرفی انواع آنها

هود آزمایشگاهی

هود آزمایشگاهی از تجهیزات بسیار کاربردی میباشد و معمولا در تمامی آزمایشگاه ها وجود دارد، در این مطلب با شرکت کیان شیمی مرکز فروش تجهیزات آزمایشگاهی همراه باشید تا برای شما نحوه به کار گیری و مدل های مختلف هود آزمایشگاهی را توضیح خواهیم داد.

هود آزمایشگاهی در آزمایشگاه ها به عنوان تهویه مورد استفاده میباشد و از تجهیزات بسیار مهم به حساب می آید. این هود نه تنها به عنوان تهویه که بسیار مهم میباشد بلکه موجب بالا رفتن طول عمر سیستم ها و حفظ جان کارکنان آزمایشگاه خواهد بود.

هود آزمایشگاهی چه کاربردی دارد؟

وظیفه اصلی این سیستم تهویه در آزمایشگاه جلوگیری از آسیب رسیدن به کارکنان و اپراتورها در مقابل عوامل خطرناکی مانند: بخارهای حاصل انجام آزمایشات، بخارهای اسیدی، بیهوش کننده، سوزاننده و اسیدی و همچنین عوامل میکروبی شیمیایی میباشد. این سیستم طراحی شده تا از فعل و انفعالات شیمیایی و سرطان زا در مقابل کارکنان به عنوان یک سیستم حیاطی عمل کند.

کاربردهای هود آزمایشگاهی

بنابراین تا اینجا متوجه شدیم که سیستم هود آزمایشگاهی برای جذب و از بین بردن ذرات معلق در هوای محیط کاری و آزمایشی و ضد عفونی کردن آن محیط کاربرد بسیاری دارد. و اینک توضیح مختصری در مورد هود آزمایشگاهی و کاربردهای آن را برای شما شرح میدهیم.

به طور مثال برای محافظت در محیط هایی آزمایشگاهی مانند: شیمیایی، بیولوژیکی و آزمایشهای مواد رادیو اکتیو شرایط بهره گیری از سیستم تهویه متفاوت خواهد بود.
در استفاده از هود آزمایشگاهی برای محافظت از کارمندارن و تهدیدیات ممکن در پیش رویشان که شامل انواع مختلفی از سموم و انگل ها، ویروس و باکتریها به کاربرده میشوند، و این عمل توسط لوله هایی با مکش بالا در تخلیه هوا که بسیار موثر میباشند انجام میشود.

انواع مختلف هود آزمایشگاهی

هود های شیمیایی

در واقع هود شیمیایی برای مکش واکنشهای شیمیایی و احتراق انجام شده در آزمایشگاه مانند دود، و بخارهای ایجاد شده به بیرون از فضای آزمایشگاه میباشد و در این سیستم دارای محفظه و کابین برای مکش مواد شیمیایی و همچنین نگهداری آنان تعبیه شده است.

بنابراین سیستم تهویه هود شیمیایی هوای آلوده در محیط را با به کار گیری سیستم مرکزی تخلیه به سمت بیرون هدایت میکند. سیستم هود شیمیایی برای در امان ماندن و حفظ جان افراد کاربر در آزمایشگاه از سموم و مواد بخار مانند سمی و تصفیه هوای محیط به کار گرفته میشود.

هود های کانوپی

در استفاده از سیستم کانوپی شرایط به گونه ایی میباشد که در آزمایشگاه بخواهند فعالیت ازمایشی را در زیر هود که بر روی دیوار نصب شده است انجام بدهند. در این شرایط که سیستم هود کانوپی بر روی دیوار قرار گرفته است میبایست فن تخلیه را در فضای بیرونی آزمایشگاه تعبیه نمود.

هود میکروبی

هودهای میکروبی

این سیستم با نام هود میکروبی ( هود لامینار ) در اصل مورد استفاده در آزمایشات میکروبیولوژی میباشد، و وظیفه ی تصفیه هوا را در زمان تومور و سلول یا کشت بافت میباشد.

در شرایط استفاده از هود میکروبی نیازی به داشتن کابین مخصوص مانند هود شیمیایی وجود نخواهد داشت، و با داشتن و استفاده از بازو های مفصلی این قابلیت را دارد که به هر قسمت از آزمایشگاه با متراژی مشخص منتقل گردد. و همچنین در بهره گیری از هود میکروبی لامینار میتوان با قابلیت اشعه های حرارتی و با فیلترهای HEPA وUV محصول مورد استفاده در آزمایشگاه را از مواد عفونی و بیماری زا استریل و ایمن نمود.

فعالیت های سانتریفیوز و میکروب شناسی همچنین تولید اسید موجب میشوند تا ذرات ریز به شکل معلق در هوا ایجاد شوند و تنفس این ذرات با خطر زیادی همراه میباشد، و سیستم های زیستی و هودهای ایمن میتوانند این ذرات ریز معلق در هوا را از یکدیگر جداسازی کرده کنترل بنمایند.

هود آزمایشگاهی و چگونگی فعالیت آن

در واقع هود های آزمایشگاهی برای ایمنی محیط کار و بخصوص امنیت جان کادر پرسنل مشغول در آزمایشگاه از خطرات ناشی از فعل و انفعالات شیمیایی و میکروبی همچنین بخار ها و اسید ها به شکل ذرات ریز معلق در هوای محیط آزمایشگاه میباشد.

این سیستم حرفه ایی از فاسد شدن، تجزیه و خطر آلودگی محصولات جلوگیری و محیط و مکان مربوط به آزمایشگاه را از خطر آلودگی و انتشار عوامل میکروبی و هر گونه مورد خطر آفرین حفظ مینماید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.