بلاگ

کیت آزمایشگاهی چیست؟

کیت آزمایشگاهی

کیت آزمایشگاهی تقریبا با به وجود آمدن و ورود بیماری کرونا در کشور و شایع شدن در بین مردم مطمعناً شناخته شده است. با این وجود قبل از بیماری کرونا نیز این کیت ها وجود داشتند و به عنوان فروش تجهیزات آزمایشگاهی در تشخیص بیماری هایی مانند: عفونی، قلبی و همچنین بارداری مورد استفاده قرار داشته است. انواع کیت های آزمایشگاهی و تشخیصی توسط شرکت تولید کننده ساخته و در بازار عرضه میگردند.

در هنگام مواجه با بیماران بهترین شیوه تشخیص دادن فوری و نوع بیماری کیت آزمایشگاهی است و شرایط را برای درمان سریع تر میکند. استفاده از این کیت های آزمایشگاهی به عنوان روشی عالی در جهت شناسایی IVD میباشد.

کیت آزمایشگاهی IVD

قابلیت کیت آزمایشگاهی در این میباشد که تمامی اطلاعات از بیماری های مختلف را در کمترین زمان و بیشترین دقت برای بررسی سلامت بدن افراد در اختیار پزشکان میگذارد.

مکانیزم کیت آزمایشگاهی چگونه است؟

در ابتدای دوره کرونا تنها راه تشخیص توسط اسکن ریه بود. در نخستین ماه های سال با وجود کمبود کیت های تشخیص دهنده شرایط برای گرفتن آزمایش برای تمامی افراد وجود نداشته است.
اما امروزه و در همین چند ماه گذشته به شکلی قابل توجه این کیت های تشخیص دهنده در دسترس همگان قرار گرفته است و موجب آسان تر شدن آزمایش و تشخیص در کرونا میباشد.

معمولاً استفاده و عملکرد کیت آزمایشگاهی با نمونه گیری از بزاق، خون و ادرار… میباشد. کیت آزمایشگاهی در انواع متفاوت و برای شرایط های متفاوت مورد استفاده قرار میگیرد.

به عنوان مثال میشود گفت در زمان تشخیص کرونا به یک قطره خون از فرد مبتلا به ویروس احتیاج میباشد در قسمتی از قبل مشخص شده بروی کیت قرار گرفته میشود. سپس محلول ( بافر ) با بهره گیری از سیستم ها و تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی بر روی آن قرارداده میشود. بعد از گذشت ۲ ساعت علامتی بر روی کیت ظاهر میشود که نتیجه آزمایش میباشد. باید گفت در این شرایط زمان وابسته به نوع کیت میباشد.

کیت های آزمایشگاهی و انواع آن

کیت های تشخیص آزمایشگاهی به دو دسته تقسیم میشوند:
کیت های تحقیقی و کیت های تشخیصی

کیت های نوع تشخیصی

موارد استفاده از این کیت آزمایشگاهی در ۵ نوع مختلف میباشند در پاتولوژی و آزمایشگاه های بالینی مورد استفاده میباشند.

کیت آزمایشگاهی

کیت های تشخیصی در ۵ نوع شامل میشوند از:

۱- کیت های تشخیص بارداری

خانم ها معمولا در اولین دوره ی بارداری برای تشخیص استفاده از کیت های تشخیصی را مورد استفاده قرار میدهند. این تست توسط ادرار انجام میگیرد که روش بسیار دقیقی نمیباشد.

۲- کیت های تشخیص بیماری عفونی

استفاده از این نوع کیت ها وسعت زیادی دارند و در تشخیص بیماری های عفونی شامل: هپاتیت B و هپاتیت C و همچنین سرخچه به کار میروند.

۳- کیت های تشخیص بیماری های قلبی

کیت بیماری های قلبی از پر کاربرد ترین کیت ها برای تشخیص امراض قلبی به شمار میرود. در این کیت که دارای قطعاتی الکتریکی و بدنه ی چوبی میباشد و در قسمت سر آن حسگرهای نانو تعبیه شده است و فقط نیاز به نمونه بزاق فرد دارد.

۴- کیت های تشخیص کرونا

با در نظر گرفتن شیوع ویروس کرونا این کیت آزمایشگاهی به شکل گسترده ایی تولید میشوند، از طریق نمونه خون و بزاق فرد کار میکند.

۵- کیت های تشخیص و تست اعتیاد

با توجه به داشتن علم تشخیص مواد مخدر و با تشخیص دارو و یا مواد در ادرار فرد قابل تشخیص میباشد، و از ساده ترین نوع استفاده از کیت های تشخیصی میباشد.

کیت های تحقیقی و آزمایشگاهی

استقاده از این نوع کیت ها در علوم زیست شناسی رایج و به نوع درخواست انواع متفاوتی را شامل میشوند. و مهمترین آنها کیت های ژنتیکی، سلولی، مولوکولی و… و میباشند.

polymerase chain reaction یا همان تست ( پی سی آر )نام کیت تحقیقاتی بسیار پر کاربرد که می توان به عنوان روشی ارزان، سریع و آسان در نظر داشت. در انجام آن مقدار بسار کمی از ماده شیمیایی در تعداد بسیار زیاد با وسعت بالایی تکثیر و واکنش های شیمیایی صورت میگیرد. میتوان گفت با دما کار میکند و مانند بافر، پرایمر، نوکلئوتیدهای آزاد، اب مقطر در این پژوهش pcr صورت میگیرد.

۱٫ کیت های الایزا

در واقع کار اصلی این کیت آزمایشگاهی تاثیر و واکنش بین آنتی بادی و آنتی ژن ها میباشد. و معمولا برای مطالعات سلولی مورد استفاده قرار میگیرند.

کیت های الایزا به ۴ دسته تقسیم میشوند

الایزای مستقیم، الایزای غیرمستقیم، الایزای ساندویچی، الایزای رقابتی و اصول کاری این کیت ها استخراج DNA-RNA میباشد.

۲٫ کیت استخراج

برای جدا سازی در این روش به گونه ایی میباشد که خون، بافت فریز شده ، بافت تازهف عصاره گیاه و سرم را استخراج نموده و با استفاده از تکنیک ها و روش ها مورد بهره گیری قرار میگیرد.

۳٫ کیت های آمینو اسید

کاربرد این گونه از کیت ها در صنایع غذایی و دارویی میباشد.

باید به این موضوع دقت کرد که آزمایش به وسیله کیت های در مقابل کرونا بسیار با دقت نمیباشد. اگر زمان کمی از ورود ویروس کرونا به بدن شما میگذرد امکان خطا در این آزمایش بالا میباشد.

در استفاده از کیت های بارداری نیز امکان خطا زیاد میباشد.

در سال ۲۰۱۹ که کرونا وارد کشور عزیزمان ایران شد و مورد شناسایی قرار گرفت، شرکت های دانش بنیان فعالیت خود را در تولید این کیت های تشخیصی شروع نمودند و ما امروزه شاهد تولید بسیار انبوه در این زمینه میباشیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.