بلاگ

اسید سولفوریک چیست؟

اسید سولفوریک

با توجه به فروش مواد شیمیایی و فروش تجهیزات آزمایشگاهی توسط شرکت کیان شیمی فردوس لازم میدانیم توضیحاتی راجع به مواد شیمیایی پر مصرف مانند اسید سولفوریک ارائه دهیم.

در دسته بندی محصولات مواد شیمیایی یکی از بزرگترین دسته بندی ها اسید ها میباشند که دارای یون هیدروژن مثبت میباشد و و پ هاش محلولهای اسیدی زیر ۷ بوده و در واکنش با بازها ومحلولهای قلیایی تولید نمک میکنند .

محلولهای آبی اسیدها مزه ترش دارند که اسید به ترجمه لاتین معنای ترش دارد .

انواع دسته بندی اسیدها

اسیدها در کل به دو دسته معدنی و آلی تقسیم میشوند که اسیدهای آلی در ترکیب خود کربن داشته ولی اسیدهای معدنی کربن ندارند .

و اما اسید سولفوریک که یکی از پرمصرف ترین اسیدها چه در آزمایشگاه و چه در صنعت بوده با فرمول H2so4 شناخته میشود که در واکنش ها توانایی رها کردن یک و یا ۲ هیدروژن مثبت را دارد که در نهایت یون سولفات از آن باقی میماند .

اسید سولفوریک در زمان قدیم با نام جوهر گوگرد شناخته میشد و این اسم به خاطر گوگرد موجود در آن است.

پ هاش این اسید تا ۰٫۵ درجه قابل اندازه گیری است اسید سولفوریک مایعی با ویسکوزیته بالاست و به راحتی در آب قابل حل بوده و محلول های مختلف تولید میکند .

اسید سولفوریک با توجه به توضیح اسید آلی و معدنی و بررسی فرمول اسید سولفوریک در دسته بندی اسیدهای معدنی قرار میگیرد و در طبیعت به صورت گاز و مایع فراوان قابل تشخیص است ، مثلا گاز اسید سولفوریک در دهانه آتشفشانها به وفور یافت میشود.

اسید سولفوریک جز آلایندگیهای صنعتی بوده و بخار آن در نواحی صنعتی سبب بارش باران های اسیدی میشود که البته این موضوع ارتباط مستقیم با قابلیت حل شدن این ترکیب با آب دارد که همانطور که ذکر شد بسیار در آب قابل حل است .

ترکیب اسید سولفوریک و آب واکنشی به شدت گرما زا است و خطراتی در پی دارد به همین دلیل بهتر است که آب به اسید اضافه نشود و اسید به آب اضافه شده که به خاطر ویسکوزیته بالا ی اسید واکنش در زیر آب صورت بگیرد .

نقطه انجماد این اسید ۱۰ درجه سانتیگراد و نقطه جوش آن ۳۳۵ درجه بوده و در دسته مواد شیمیایی خطرناک هم از لحاظ خورندگی و هم احتراق قرار میگیرد و در ضمن بخارات آن بسیار به دستگاه تنفسی آسیب میرساند و در صورت ریختن بر روی پوست ایجاد سوختگی مینماید.

از جمله مواد شیمیایی که شرکت کیان شیمی فردوس همیشه در انبار خود موجود دارد اسید سولفوریک میباشد که به صورت عمده واردات آن از کمپانی مرک آلمان انجام میپذیرد و در دو خلوص مختلف قابل ارائه میباشد.

کد ۱۰۰۷۳۱ با خلوص ۹۵ الی ۹۷ در صد
کد ۱۰۰۷۱۳ با خلوص ۹۵ الی ۹۸ در صد

لازم به یادآوری است که شرکت کیان شیمی فردوس در زمبنه فروش مواد شیمیایی و فروش تجهیزات آزمایشگاهی توانایی واردات هر نوع اسیدی را دارا میباشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.