بلاگ

تجهیزات آزمایشگاهی کدام هستند؟

تجهیزات آزمایشگاهی

تجهیزات آزمایشگاهی کدام هستند؟ آیا شناختی از دستگاه ها و تجهیزات مورد استفاده در آزمایشگاه ها را دارید؟ فضای آزمایشگاهی یکی از جالب ترین و بهترین مکان هایی میباشد که میتوان تجربه کرد، و این علت وجود تجهیزات آزمایشگاهی در آن میباشد. لوازم و تجهیزات آزمایشگاه بسته به نوع کاربری آن و کار کردن و دانستن شیوه ی به کار گیری از آنها نیاز به تجربه دارند.

ضمنا شرکت کیان شیمی فردوس اقدام به فروش تجهیزات آزمایشگاهی با بهترین کیفیت از برندهای اصل می نماید. لطفا در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

میشود به عنوان مثال آزمایشگاه های پزشکی را نام برد که یکی از مجهز ترین در نوع خود میباشند. در این آزمایشگاه ها اطلاعات مربوط به بیماران نمونه برداری و جمع آوری میشوند، و معمولاً برای افراد این سوال به وجود می آید که کار در آزمایشگاه چگونه است و چطور به این اطلاعات در مورد بیمار دست پیدا میکنند.

وجود ابزار های بسیار دقیق و پیشرفته در آزمایشگاه ها موجب به اندازه گیری و دقت بالا در تشخیص و نوع آزمایش در مورد بیماری میشود. در این آزمایشگاه ها توسط تجهیزات موجود و فعل و انفعالات شیمیایی که انجام میگیرد و امری بسار مهم میباشد، به این دلیل که تجهیزات میبایستی با کیفیت و مقاوم در برابر هر گونه ازمایشی باشند.

تجهیزات صنعتی آزمایشگاهی کدام هستند؟

از مهمترین تجهیزات آزمایشگاهی تجهیزات صنعتی میباشند، به عنوان مثال دستگاه تصفیه آب در صنعت مواد غذایی، و دستگاه اندازه گیری سولفور در صنایع نفت و دارو سازی.

تجهیزات آزمایشگاهی و انواع آن

در زمان بررسی یک آزمایشگاه و سنجش کیفیتی آن میبایست در اولین قدم به تجهیزات و لوازم موجود در آن بپردازیم. تجهیزات آزمایشگاهی با کیفیت و مناسب به سه دسته تقسیم میشوند، و ما در ادامه ی این مطلب برای شما شرح خواهیم داد.

تجهیزات زیر بنایی

برای شروع و راه اندازی هر گونه از انواع آزمایشگاه ها و فعالیت های مشابه به تجهیزاتی اساسی نیاز میباشند.

سکوبندی

میشود گفت به نحوی میز کار به حساب می آید و شامل قفسه و سازه ایی دو طرفه که دیگر لوازم هایی بر روی آنها سوار میشوند، مانند: سینک کابینت و…

میز آزمایشگاهی

در آزمایشگاه ها وابسته به نوع فعالیتشان میز هایی برای انجام امور آزمایشی تعبیه میشوند. این میز های اختصاصی کاملا ضد ارتعاش بوده و در جای خود کاملاً ثابت و محکم میشوند. درنمونه هایی از این میز ها که مورد استفاده قرار میگیرند میز شستشو، تحریر، میز وسط و میز مخصوص کیت های آزمایشگاهی میشود نام برد.

میز آزمایشگاه

کابینت های آزمایشگاهی

کابینت آزمایشگاهی جزو مهمترین لوازمی میباشد که در آزمایشگاه ها به شکل سازه طراحی و مورد استفاده قرار میگیرند. این سازه های کابینتی برای طبقه بندی و جداسازی لوازم آزمایشگاه در دو نوع زمینی و دیواری طراحی و مورد استفاده قرار میگیرند.

سینک آزمایشگاهی

این سینک ها معمولاً از جنسهایی مانند: اپوکسی و سرامیک همچنین از پروپلین ساخته و در جهت شستشوی لوازم آزمایشگاهی طراحی و ساخته میشوند.

هود آزمایشگاهی

در آزمایشگاه های صنعتی برای از بین بردن و خارج نمودن بخار های سمی و ذرات ریز معلق در هوای آزمایشگاه مورد استفاده قرار میگیرد. در این بین هود پزشکی نیز موجود میباشد که در مواردی همچون شرایط ایده آل و مناسب جهت کشت قارچ و باکتری در آزمایشگاه های پزشکی مورد بهره گیری قرار میگیرد.

دستگاه های آزمایشگاهی

به سری دستگاه هایی گفته میشود که برای تست انواع آزمایش ها، تحلیل ها، آنالیزها و اندازه گیری استفاده میشوند. و از نمونه های این سیستم ها میشود آون یا فور، هات گلیت مگنت، انکوباتورها و اتوکلاو که در شرایطی ایزوله برای کشت بافت و سلولی و در هر آزمایشگاه و با توجه به PH پارامتر های آن استفاده میگردد.

تجهیزات آزمایشگاهی و کاربرد آنها

استفاده از هر یک از لوازم آزمایشگاهی در قسمتی مناسب میباشد و بعضی از تجهیزات به شکلی ضروری و ممکن است به صورت پیشرفته و حرفه ایی و شاید ساده باشند ولی میبایست در آزمایشگاه وجود داشته باشند.

در این قسمت به توضیحاتی در مورد تجهیزات مورد نیاز و مهم در آزمایشگاه میپردازیم.

سانتریفیوژ
دستگاه سانتریفیوژ

دستگاه سانتریفیوژ

سانتریفیوژ کاربردهای زیادی در آزمایشگاه ها دارد، و نمونه ایی از آن را که معمولا همه میشناسند در مراکز هسته ایی وجود دارد. سانتریفیوژ ها معمولا توسط نیروی گریز از مرکز عمل کرده و نمونه ایی از آن در آزمایشگاه ها برای تفکیک اجزای مختلف خون میباشد.

سیستم رفراکتومتر

این سیستم معمولاً برای اندازه گیری غلظت محلولی در آزمایشگاه های صنایع غذایی، کشاورزی و شیمیایی میباشد. و معمولاً جزو تجهیزات ساده ولی کار آمد در آزمایشگاه میباشند.

فور یا آون

بهره گیری از این دستگاه ها و سیستم بسیار ضروری و هائز اهمیت میباشد. در این روش استفاده از دستگاه های آزمایشگاهی با بالابردن دما میتوان لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی از جنس شیشه و فلز را ضد عفونی و استریل نمود.

هات پلیت و کیت آزمایشگاهی

این سیستم به شکلی آهسته مایعات و مواد آزمایشگاهی را گرم میکند. همچنین امروزه با به کار گیری دستگاه هات پلیت مگنت که نمونه جدیدی از این سیستم ها میباشد و به همراه گرم کردن محلول یا مایعات آنها را نیز هم میزند.

استفاده و دلایل به کارگیری دستگاه های آزمایشگاهی

در به کار گیری از علم و در گذر زمان انسان ها متوجه شدند برای به نتیجه رسیدن قطعی هر چیزی باید آزمایش هایی صورت گیرد. و در گذر تاریخ استفاده از دستگاه های آزمایشی مختلف و زیادی بهره گرفته شده است. ابزار در انجام آزمایشات به یکدیگر وابسته و مکمل یکدیگر میباشند و در هر بخش از آزمایش به تجهیزات متفاوتی نیاز میباشد.

مزایای استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی

برای آزمایش در هر زمینه ایی نیاز به ابزار و تجهیزات مختلفی و دقیقی وجود دارد که بر اساس نیاز به آنها ابزاری جهت اندازه گیری به شکلی دقیق ساخته شده است. استفاده از این ابزار ها و تجهیزات در زندگی انسان و در علم بسیار هائز اهمیت میباشد.

تجهیزات در آزمایشگاه های دارویی

برای ایجاد و ساخت دارو های جدید در جهت مقابله با بیماری ها میباشد.

تجهیزات در آزمایشگاه های پزشکی

برای به دست آوردن اطلاعات از سیستم بدنی و جسمانی بیمار میباشند.

تجهیزات در آزمایشگاه های کشاورزی

موجب تولید شدن محصولاتی بهتر و سالم تر برای تغذیه مردم.

تجهیزات در آزمایشگاه های صنایع غذایی

اطمینان از کیفیت و سلامت محصولات تولیدی خود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.